Jakie korzyści może przynieść dziecku muzykoterapia?
Słuchanie muzyki traktujemy jako przyjemność. Dźwięki ulubionych utworów czasem nas relaksują, a czasem motywują czy pobudzają. Są też środkiem do wyrażania naszych uczuć. Dlatego już od dawna dobroczynny wpływ muzyki na życie człowieka wykorzystywany jest jako środek terapeutyczny, zwłaszcza u najmłodszych. Przekonaj się, w jaki sposób muzykoterapia może pomóc Twojemu dziecku.
Co dzieciom daje muzykoterapia?
Jest to forma terapii przez sztukę. Muzykoterapia wykorzystuje dźwięki do poprawy stanu zdrowia lub codziennego funkcjonowania osób z problemami emocjonalnymi, fizycznymi czy umysłowymi. Pozwala skutecznie radzić sobie np. z zaburzeniami depresyjnymi czy nerwicami. Wśród najmłodszych muzykoterapię stosuje się u dzieci zdrowych, jak również u niepełnosprawnych. Z powodzeniem wykorzystywana jest w terapii osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, ADHD, autyzmem czy też zaburzeniami słuchu i wzroku.
Na czym polega muzykoterapia?
W trakcie zajęć z muzykoterapii wykorzystuje się różne techniki pracy, m.in. improwizacje ruchowe, granie na instrumentach i ćwiczenia słuchowe. Ich stosowanie pozwala wcześnie wykryć, a następnie wyeliminować ewentualne nieprawidłowości słuchu lub wzroku, czy problemy z motoryką. U dzieci nieśmiałych lub bojaźliwych muzykoterapia działa pobudzająco, u nadmiernie agresywnych – wyciszająco.
Praca z najmłodszymi w trakcie takich zajęć ma też szereg innych zalet:
- rozwija pamięć i spostrzegawczość,
- rozładowuje napięcie, rozluźnia i uspokaja,
- poprawia koncentrację uwagi,
- stymuluje rozwój,
- wspiera kształtowanie osobowości,
- pomaga poprawić lateralizację i orientację przestrzenną,
- zwiększa samoocenę,
- umożliwia swobodną ekspresję,
- bawi i zachęca do aktywnego muzykowania, śpiewu i gry na instrumentach.
Właśnie zabawa jest kluczowym elementem muzykoterapii. Dzięki temu dzieci nie mają poczucia, że ktoś je do czegoś namawia lub próbuje zmienić. Grają, tańczą i śpiewają z rówieśnikami, a muzyka w sposób niemal niezauważalny pozytywnie wpływa na ich organizm, rozwój i psychikę.